Posta de dummaste lögnerna du hört från dina vänner :)
Posta de dummaste lögnerna du hört från dina vänner :)
En kompis trodde att en moppe hade mellan 50 och 60 hästar... :D fast han är väl inte så motorintresserad.
En kompis trodde att man värmde däcken med olja på dragrace tävlingar. Ni som har testat vet att det blir väldigt halt...
En polare trodde att hans drac gick 105-110 med bara TK rör :D
Jag och polarna mekade lite snabbt med mopparna. Då kom det en gubbe på en EU-scooter utan hjälm, som stannade och började snackade med oss.
Gubben; Ska ni köpa en riktig moped? (Och pekade på scootern han körde)
Jag; Nej, det här är ju riktiga mopeder! (Och pekade på våra tre moppar)
Gubben; Är det en Crescent? (Pekade på min) Med sachsmotor? Dem är jävla bra motorer. Sådan körde jag som ung.
Chrille; Aa, dem är bra!
Gubben; Det där är ju en Puch Dakota! (Pekade på polarens) Dreva den och plugga ur så gör den 90!
Jag; Hur kommer det sig att min med 80cc gör 107km/h? Så det låter inte så trovärdigt, eller hur?
Då tappade han hakan vill jag lova! :lol:
Gubben; Är det sant? 107km/h?
Jag; Ja, kolla själv. (Pekade på skylten som satt kvar ifrån topspeed)
Gubben; Då måste den vara jävligt trimmad.
Jag; Ja, det är ju 80cc....
Gubben; Min gamla kompis hade en Monarped som gjorde 115km/h! Den hade kompressor, eller turbo som det heter! Den blev uppmätt av polisen.
Jag och polarna bara himlade med ögonen. Sen åkte gubben vidare. Ingen idé att tjafsa vidare om sånt där. Man får bara skratta åt dem. :moped:
"Min kompis har en TK-drac, gör nog runt 85-90, men visar 120 på mätaren."
Jag? :wub:
Min kompis fick upp sin peugeot ludix i 100 med dragen v-ring :cool:
Cr 250
- Utan cylinder
Han kickar och sen säger han " vilken komp ".
:hmm:
en på blocket sa att hans aprilian sr factory gjorde 110km/h med dragen variatorring :)
Kompis: Jag måste dreva om moppen för den varvar så mkt att kolven inte hänger med. Han kör compact med ställbart munstycke och det han menade med att "kolven inte hänger med" var att den fyrtaktade för att motorn fick en på tok för fet blandning... ;)
EN klasskamrat sa att hans runner gjorde 110km/h med ett ZX och att det den troligtvis gjorde 100km/h eftersom att det är glädjemätare :zzz:
Dessutom är han hur duktig som helst inom fordon så fattar inte hur han kan säga en sådan sak :S
Haha, man vet inte vad man ska säga. Han går ju inte direkt att övertala ;)
En i min klass har en puckelsenda med airsal 70, och orgfögge, annars org.. 13/48 tror jag drevningen var, och den gör 120:whops:
Låter inte något vidare troligt siiimooon!
hahah
Kompis säger att hans Reiju (stavnng?) Drac gör 95 med bara lite borrade pluggar^^ och sen är det nog en "sportljuddämpare" på den, är inte så skillad inom motorer men låter det troligt tkr ni? ;)
en på skolan skulle få köpa en pr kittad mhr bigbore motor av någon random HAHA:wub:
En snubbe sa till mig igår att hans gamla dt gjorde minst 120 med 65cc och andra drev...!
Varför har du lagt ut så mkt pengar på trim Anton? Jag drar dig ändå med bara dragen v-ring på min ludix. Den gör 95 på gps.
:ninja:
en bubbe som skulle köpa en trädning av mig som jag hade byggt om sa att han hade en polar med en moppe på 50cc som hade 30hk
jag och tre kompisar stod och kollade på en inprutsmoppe på skolan, då började min kompis säga såhär : det där är fan ingen insprutsmoppe, för om det var det så skulle det inte sitta en förgasare här !" alla tre böja oss ner och kollar, och till hans förvåning satt det ingen förgasare där ;) haha
Haha. En snubbe på skolan som har Rieju Drac och borrad luftburk (vet inte vilket drev) säger att hans moped är importerad från Italien och gör 100km/h original. Och om han drar pluggen gör den 120+... Det värsta är att han är stenseriös! Han har ju fan redan urpluggat och inte fan går den mer än 85-90. Omöjligt! Jag kommer med min Derbi med Gianelli2T och drar honom så det bara skriker om det men hans moped går nämligen fortfarande bättre än min enligt honom!.. SUCK! ;)
vet inte hur många gånger jag har hört från kompisar som säger att dom känner folk i Södertälje som har vivacitys, X8Rs och annat skit som går i 130 km/h :gloria:
En här snackade om att hans polare hade en RRX som hade bensinturbo, tk överliggande och 30 mm förgasare och gjorde 160 km/h plant. Jag bara: jäääävlar :O:whops:
Lennart: Haha, det värsta var att dagen efter så sa han till mig. "Fan, jag vill också ha Gianelli 2T effektrör nu, hehe.." xD
Jag hade ju mitt tk rör innan, körde 11/53 och oinställd förgasare, orkade inte då jag skulle få på sp röret vilken dag som helst, då frågade en polare hur snabbt den gick eftersom en av hans kompisar skulle köpa mitt rör.. Jag bara:
- Kanske 90 eller nått sånt.. (Jag överdrev så dom skulle vilja köpa)
Han bara "ok", så veckan efter dom köpt röret så frågar jag om de fått på det och han svarar:
- Jaaaa, fy fan vad det går, du måste ha fel på ditt mätare, den gör ju långt över 100, den går över 100 på 5:an med original drevning innan jag ställt in den...
Så några dagar senare så kom han fram till mig igen:
- Fyfan, nu har jag ställt in den, den har ju fan gasres på 1,2 och ibland 3:an, fiiifan.
Det värsta är att han hållt på med moppar sen han var 13 och han var nästan 17 vid detta tillfället och körde själv runt med sin rs125 som gick i 170 ungefär, han borde känna av hastigheter eller han kanske bara gick efter ljudet :ninja:
Min kompis säger att hans gilera rcr gör 120 urpluggat med org drevning ock org fögge och munstycke och att han drar en 70cc moppe haha de värsta är att han har hållt på med mopeder och bilar sen han va 12-14 och är 18 nu. :S : lol:: ninja :