Hej, jag undrar hur mycket eran moppe drar per mil, har ingen moppe själv.
T ex Yamaha aerox -08
Setup: Stage6 pro sport 70cc, stage6 19mm fögge, membran malossi (racing) osv.
Jag hittade ingen tråd om detta och är ganska ny på forumet :)
Utskriftsvy
Hej, jag undrar hur mycket eran moppe drar per mil, har ingen moppe själv.
T ex Yamaha aerox -08
Setup: Stage6 pro sport 70cc, stage6 19mm fögge, membran malossi (racing) osv.
Jag hittade ingen tråd om detta och är ganska ny på forumet :)
derbi senda helt orginal drar 0.20-0.25 milen;) kom en bit över 20 mil innan lampan lös sist:P
Det beror helt på hur man kör. När jag kör ganska hårt kommer jag 10 mil på en tank med min Jog R, dragen v-ring bara. Jag kom ungefär lika långt med min DT50 när jag varvade ut växlarna och inte meskörde, då var den halvt urpluggad. Nu när den är org vet har jag inte kollat.
Okej, ganska najs att det inte drar mycket (: men nån som har stunt med ganska mycket trim? :D
Blandad körning dvs inte maxa hela tiden så drog väl min senda med sp 70cc, 24mm prorace rör osv runt litern/mil..
Den med thrower drar också mycket då den är lågt drevad å man ligger på fullvarv o gas hela tiden :/
Stuntar med en neos. Med org 50cc/rör, 19mm. Drar runt 0,5-0,6L/mil. Dock beror det ju på hur man kör. :) Om man tex står o varvar när står vid rödljus istället för att låta den stå på tomgången :)
kul att du säger det, då har jag en fråga till dig. som jag anser som ett stort problem. när jag tankar min drac full(5 liter) så kommer jag högst 2 mil på det, alltså 2,5 l milen, ibland hinner jag inte ens så långt, så ungefär 2,5-3 l. Tycker det är galet mycket!
setup:
cylinder: hebo manston replica portad av ATR
block: matchportat
vev: stage6 hpc
koppling: metrakit prorace
förgasare: dellorto black 21mm, 110 munstycke
sportluft filter.
detta är galet mycket och jag förstår inte hur den kan dra så mycket, jag har kollat tanken och den läcker ingenting. Jag fyllde den fullt och lät tanken vara av moppen en hel natt och det var fortfarande lika mycket dagen efter, alltså drar den väldigt mycket bensin.
Okej, låter helt okej med soppan :)
Jag lyckas få min 80cc moppe med 21mm att dra c:a 0,7L milen. :)
Gilera Stalker med 70cc, 16mm fögge och original rör. dricker som en jävla v8... en tank håller 3-12 timmar, beroende på om jag kör stunt eller "landsväg" inte räknat ut vad det blir per mil.. ska göra det nästa gång jag tankar! :)
Drac 01
Setup: Barikit 70cc, OKO 28mm, HPI Digital, PR över osv.
Över litern vid normal körning, strax under vid lugn körning.
Min aerox drar cirka 11 liter/milen när jag har min jet motor på ryggen!
dricker lika mkt som en A-lagare. slut efter 1h fullgaskörning
Jag har alltid lyckats få mina mopeder att dra över litern per mil. Antingen suger jag på att ställa in (dock har de flesta gått väldigt bra) eller så gillar mina mopeder olja samt bensin.
Aerox - Midrace. Kom ungefär 5 mil på 6 liter.
Drd - Midrace. Samma som Aeroxen. Tankade hela tiden.
Senda - Urpluggad. Tankar 8 liter varje gång och kommer drygt 7-8 mil.
Atlantis - Effektrör. 8 liter kom jag max 10 mil när jag snålkörde. Oftast mycket mindre.
inte den blekaste, tror då att jag kan komma ca 10mil som max på fulltank, ganska så perfekt munstycke atm
Min dricker nog runt 0.8-1liter milen :)
Dr.evo 70cc, Yasuni C16, 21mm, sportluft, Doppler membran m.m ;)
Hypern drar väl någon dunk milen:)
5.5 hk cylle med 12 mm fögge drar ca 0.5 litern :D
min drar fan mest på hela forumet! :/
hur listar man ut ur mycket den dricker?
du häller i en bestämd mängd soppa. tex 5l. sen kör du normalt tills soppan är helt slut. på så sätt vet du hur långt du kommer ungefär och hur mkt den drar per mil.
jag tror min drar en 0,6-->0,7,fast är osäker:)
Min ciao drog 1.25 liter på 1 mil... xD
Runt 0.6 skulle jag tro. Rieju Drac: Barikit 70,5cc, 21mm dellorto, SP rör, matchportat block.
Riejun drog runt litern/mil Airsal 70cc, Gianelli 2t, Dellorto phbg 21
Helvete vad alla drar mycket? :nooo:
Tro det eller ej men min TGB101r 09:a drar 0.2 liter milen. Helt sjukt gött faktist!. Endast Dragen v-ring! :)