Ämne: Tips Sportluftfilter?
-
2011-10-27, 20:58 #1
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
Tips Sportluftfilter?
Hejsan!
Jag skulle gärna vilja slippa den stora luftburken på min moppe! (Peugeot V-clic) Och har då börjat kolla på sportluftfilter.
Jag letar efter ett bra billigt luftfilter men, det ska helst inte höja ljudet på moppen så jättemycket! Lite diskret på vägarna..
Jag hitta ett som verka vara bra skyddat mot smuts och regn och därför bör det ju inte höja ljudet så mycket på moppen! Man kanske inte behöver gå upp lika mycket i munstycke str med detta.. (?)
Kan detta vara något?: http://www.racing-planet.se/luftfilt...4ca0ba3b6cbfa1
Och t.ex; är det någon som testat detta från biltema, eller ska man undvika detta kanske? :http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/MC...tfilter-Fiddy/
Jaa men, vad har ni för andra tips till ett bra sportluftfilter som inte ökar bensinförbrukningarna för mycket och har ett mindre högt ljud?
-Skriv eran moped-modell och länka luftfiltret ni kör med! Skriv gärna om ljudnivån, bränsleförbrukningen och hur effekten blev när ni hade bytt!
Tacksam och hoppfull inför många svar!Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!
-
2011-10-27, 21:15 #2
Det bästa filtret du kan köpa är uni filter. Hade jag på mina förr iaf!
Crosshjälm säljes!
http://www.moppenet.nu/showthread.ph...233#post241233
-
2011-10-27, 21:20 #3
Mallossi's filter tycker jag är snygga , även stage6's är tuffa
De ja rekomenderar är :
Mallossi E16, E13 , E14 och E12
Stage6
Polini "air box" , små öppna filter och riktigt gulliga!
BCD-riktigt snygga
Koso-turbine , inte testat men de snurrar o de är ju tufft att det ser ut som turbo
De jag inte rekomenderar:
TNT-släpper inte igenom luft så bra alls
Hebo-Alufästet spricker och blir fult fort
De som är kanske inte är jätte snygga men fyller sin funktion:
Biltemas!!En sann moderat.
Sköt dig själv o skit i andra
-
2011-10-27, 21:32 #4
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
Ok, vart hittar man de då?
Hur var luftflödet i ett sådant filter?
Ok, mallossi's luftfilter, 300 kr+ tänker jag inte lägga ut för ett luftfilter... Jag söker ett bra mellan 100-200 kr ungefär!
Så du har testat Biltema's?
Edit: Det är en 4-takt moppe! Om det kan vara till hjälp!Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!
-
2011-10-27, 21:48 #5En sann moderat.
Sköt dig själv o skit i andra
-
2011-10-27, 21:57 #6
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
Tack så jättemycket för mycket bra och snabba svar!
Men de är detta bara om du vet, hur ändrades ljudnivån på hans moppe ungefär och hur mycket större munstycke på ett ungefär ska jag ha till min moppe med denna setup: Avsrypt variator, lättare vikter.Original: 78
Och JA, jag ska beställa ett "kit"!Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!
-
2011-10-27, 21:59 #7
Bara så du vet så blir ljudet MYCKET högre när man drämmer på ett sportluft filter! Rätt så onödigt att göra det när man inte ens kör med effektrör men håller med dig om den stora fula luftburken
-
2011-10-27, 22:19 #8
ju mer elox och neon de är desto bättre
Jag är inte rasist,
Ja är pianist, Ja trycker ner både vita och svarta
-
2011-10-27, 22:34 #9
-
2011-10-27, 22:37 #10
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
OK!
Men visst är det fränt om det låter!
..men kanske inte om man möter på polisen på vägarna.. haha!
Japp, me luftburken alltså. Men moppen är ju hur seg som helst och svarar skitgasst på gasen i bottendraget! (heter det dålig gasrespons kanske?)ah, iaf måstte jag göra något åt bottendraget och även få bort burken!
Edit: Vem vet, kanske sitter det ett effektrör monterat nästa år!
Haha, tack och ha det bra!
va?Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!
-
2011-10-27, 22:38 #11
-
2011-10-27, 22:41 #12
-
2011-10-27, 22:41 #13
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!
-
2011-10-27, 22:44 #14
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!
-
2011-10-27, 22:56 #15
skippa luftfiltret och tycker du inte ska vara så rädd för farbror blå.
Mött dom flera gånger med hjälmen på sne och ingen dämp i röret, låter som fan med andra ord.
Men dom bryr sig faktiskt inte, finns ju vissa poliser som ska sätta dit alla, men då är de ju bara att köra ifrån dom om dom börjar jaga dig? inte sant
Tycker du ska behålla original, lättast så om du inte kan eller har kunskapen till att pilla i föggen.
Edit: 65-70 på ca 1 mils raka ja, alla fyrtaktare jag har kört har varit skit iaf. fatta mig inte fel tycker du gör ett skitbra jobb på din moppe och har fått den riktigt fräsch, men skit i luftfiltret om du vill hålla den org och inte riskera nåt med polisen !Call me super sexy boogeyman slayer!
-
2011-10-27, 23:03 #16
-
2011-10-28, 16:23 #17
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
Ok, men jag har pappa till stor hjälp så varför skulle jag inte kunna/kunna lära mig "pilla" i föggen?
Sedan jag bytte till lättare vikter så är den inte lika seg längre att komma upp i "högsta växel"!
OCH, man riskerar ju redan lite nu me polisen, genom att köra lite avstrypt...
Tack och hej! drar till turkland imorn,,,,Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!
-
2011-10-29, 14:52 #18
Jag har haft biltemas fiddy luftfilter på min slider, det höjde självklart ljudet en del men inte så det blev obehagligt
Vet inte om det var luftfiltret eller något annat som gjorde att moppen gick orent efter ett tag men det är billigt och värt att testa tycker jag
-
2011-10-29, 20:45 #19
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
Senast redigerat av Pelle den 2011-11-06 klockan 17:19.
Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!
-
2011-10-31, 21:36 #20
Tycker jag du ska göra!
Asså, var tvungen att ha på choken när jag körde iväg, men efter att den börjat rulla så kunde jag köra som vanligt. Det var nästan som om motorn var kall fast att den var varm. Sen så sprutade det rätt mkt olja från förgasaren in i luftfiltret så jag fick stanna och "krama" ur det ibland. Vet inte om det berodde på oljan men ska slänga på det i veckan igen och se om det funkar för jag har ny bättre 2-taktsolja
-
2011-10-31, 22:29 #21
Tänk på när du köper ett sånt där biltema filter att det snabbt blir skitigt och att du måste göra rent det rätt ofta jämfört mot ett "skyddat" filter. Sen ska du helst olja in det med, med filterolja, biltemas funkar
-
2011-10-31, 22:41 #22
Biltemas funkar prima! tror inte du behöver rengöra filter SÅ ofta, med tanke på att den har det lilla röda lagret med "stänkskydd" så det ska nog inte vara några problem! (sen så bytte jag från koniskt till skum på min fiddy, och jag behövde inte ställa in den!)
-
2011-11-02, 20:56 #23
- Reg.datum
- Sep 2011
- Ort
- Borås
- Inlägg
- 178
OK! tack alla!
Jag har luftfilterolja för rengörning..
Jag testar Biltema's och skriver haer igen om jag undrar ngt!Senast redigerat av Pelle den 2011-11-06 klockan 17:21.
Veteran Projektet! Skrot-Baghee ----> Klicka här!
Projekt - Styling á Peugeot V-clic ---> Klicka här!