-
2012-10-01, 10:57 #1Medlem
- Reg.datum
- Jul 2012
- Ort
- hököpinge
- Inlägg
- 21
Derbi senda r-02 startproblem
Tjena!
Min bror har då en derbi senda r som vägrar starta. Det hela började att han drog till en kompis och började lära sig ringar (nyligen fått mopeden) så tappade han moppen på grus men styret och fotpinnarna tog imot
sen vägrade den starta så han sov över där och på morgonen efter så försökte kompisens pappa (Patrik) få igång den (hans son tävlar i motor cross och är en av dem bättre 97:orna i sverige så han vet vad han gör) den gick varken igång på kicken eller när de sprang med den. Det kom gnista och bensin. tillsist fick de igång den men det gick i runt 10 km/h. sendess har den inte startat. kan det vara så att kolven/cylindern har gett sig? förgasaren är nyligen rengjord. För övrigt är den helt orginal och har gått 1800 mil.
Mvh johan
-
2012-10-01, 11:00 #2Medlem
- Reg.datum
- Jul 2012
- Ort
- hököpinge
- Inlägg
- 21
juste han har sagt att innan om man höll full gas så började den att böa i 1 och 2 sen om man svängde med styret längst till vänster så stängde den av sig precis som om man slog av tändningen. nu gör inte det så mycket när man kör för man svänger ju aldrig så mkt. :/ och när vi kollade tänstiftet för någon vecka sedan så fick den för lite bensin. Det var vitt efter en lång körning.
Svara med citat