-
2013-07-24, 10:18 #1
- Reg.datum
- Jul 2013
- Ort
- Småland
- Inlägg
- 1
Yamaha Chappy vill inte varva ut
Tjenare tänkte rådfråga er här lite ang min chappy.
Setupen ser ut såhär
Polini 70cc
Gianelli avgas
21 mm förgasare samt insug
Samtliga delar i setup är helt nya! Även alla packningar till insug,cylinder osv.
Reedventilen såg mkt fin ut, även brytare såg fina ut inte brända lr så.
Den startar och går, startar på 1a kicken alltid, går bra och känns stark på låg och mellan registret(30 bast o 92kg), men när det börjar bli dags att varva de sista 30% av motorn så "blörrar" den och vill inte riktigt "komma" om man säger så
Har justerat trottelnålen i alla lägen o testat. bäst blir det när den sitter längst upp.(Menar när "e clippet" lr vad det heter sitter längst upp på nålen) sänker ja nålen så blir allt bara sämre.
Luft/bränsle skruv känns det inte som det svarar nått på när man justerar. tändstiftet även detta nytt ser brunt ut i mina färgblinda ögon, det är inte vitt eller svart iaf.
Har ingen aning om va ja ska kolla på härnäst, mindre munstycke?
tacksam för tips.
Senast redigerat av Chappy den 2013-07-24 klockan 10:41.
-
2013-08-11, 10:26 #2
Jag skulle pröva ett mindre munstycke, men inte för litet då moppen inte varvar upp nåt mycket med för litet munstycke