Spelrum mellan cylinderkjol och blockfallets väggar?
Detta handlar egentligen om en Piaggio Ciao, men eftersom aktiviteten inne i veterantråden är så pass liten tänkte jag att det kanske funkar att posta här. Eftersom de flesta motorer är utformade på samma sätt spelar det nog ingen roll vart jag postar.

Hur mycket spelrum behöver man mellan cylinderkjolen och blockfallets väggar?

Har fixxat till de så det precis passar som handen i handsken. Visade min pappa det jag lyckats ådstakomma och direkt sa han att det inte skulle fungera. Pga värmeutvecklingen kommer troligtvis gjutjärnet(cylindern) utvidga sig mer än blocket(aluminium) och således skulle blocket "sprängas".

Fråga är bara hur mycket mer jag måste slipa upp, vill inte att blockets väggar ska bli för tunna, har en tanke på att slipa på cylinderkjolen någon kvarts millimeter, skulle de funka?

OBS, kan vara värt att notera, på en Ciao är blockfallets väggar ganska tunna(4mm) normalt sätt. Nu när jag har slipat ner ligger de på kanske 2mm, vill således inte att de ska bli tunna i onödan.