Close

Nytt rekord för begagnade elbilar: Upp 213 procent trots bilbrist

Elbilar slår rekord på begagnatmarknaden och ökade med 213 procent i oktober – laddhybrider gick upp 113 procent.
Samtidigt tappade bensin- och dieselbilar 14 procent i försäljning.
– Ökningen är rekordstor, trots brist på begagnade elbilar, säger Blipps vd Jonny Lindén.

Skiftet till laddbara bilar märks nu mer och mer på begagnatmarknaden. Färska försäljningssiffror från oktober som Blipp tagit fram via Vroom visar att elbilar ökade med 213 procent på begagnatmarknaden jämfört med förra året. Ökningen är dubbelt så hög som på nybilsmarknaden.

Även laddhybrider var heta och gick upp 113 procent jämfört med 2020. Än så länge handlar det om få bilar. I oktober såldes 1365 begagnade elbilar och 2305 laddhybrider. Totalt bytte 108 000 begagnade bilar ägare i oktober. Men den laddbara andelen växer nu snabbt. 

– Intresset har gått upp kraftigt för begagnade elbilar och laddhybrider. Det är många köpare som är på jakt efter en fin begagnad elbil, men det saknas fortfarande vettiga begagnade bilar i större antal på marknaden. Men fler och fler attraktiva modeller kommer nu ut som begagnade. Men det behövs snabbt fler bilar. Den som har en begagnad elbil har möjlighet att sälja till högt pris, säger Jonny Lindén, vd för Blipp.se.

Begagnade bensinbilar och dieselbilar minskade sin försäljning med 14 procent. Totalt minskade begagnatmarknaden med 11 procent under oktober. Nedgången beror dock inte på att det saknas efterfrågan. Begagnatmarknaden i Sverige är fortsatt stark, men det börjar bli brist på nyare begagnade bilar.

– Just nu är det brist på nya bilar på grund av halvledarkrisen och då söker sig många till begagnatmarknaden, men även där börjar bilarna ta slut. Begagnade bilar säljs snabbt och priserna är höga. Men det börjar bli tomt i lagren och fina bilar hos privata säljare säljs fort. Den som har en fin begagnad bil har mer än någonsin att tjäna på att sälja den själv privat, säger Jonny Lindén.

Den allra mest sålda begagnade elbilen i oktober blev Renault Zoe. De modeller som ökar snabbast är däremot Tesla Model 3 och Audi e-tron, där fler bilar snart kommer som begagnade då modellerna fyller tre år.

När det gäller laddhybriderna är Volkswagen Passat den populäraste begagnade laddhybriden. De modeller som ökar snabbast är Volvo XC60 Recharge och Kia Ceed.

Populäraste begagnade elbilarna i oktober 2021

BilmodellAntalUtveckling
Renault Zoe17497,73%
Nissan Leaf163143,28%
Tesla Model 3152560,87%
BMW i3108120,41%
Tesla Model S9423,68%
VW Golf91184,38%
Audi e-tron89888,89%
VW ID.382
Hyundai Ioniq68240,00%
Kia Niro46411,11%

Kölla: Vroom, statistik för oktober 2021, uppdaterad t o m 3 nov. 

Populäraste begagnade laddhybriderna i oktober 2021

BilmodellAntalUtveckling
VW Passat19919,16%
Mitsubishi Outlander18034,33%
Kia Optima17470,59%
Kia Niro171216,67%
Volvo V6017065,05%
Volvo XC60150354,55%
Kia Ceed1241277,78%
VW Golf85214,81%
BMW 33065195,45%
Kia Xceed64

Kölla: Vroom, statistik för oktober 2021, uppdaterad t o m 3 nov.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

0 Kommentarer
scroll to top